Informacje o produkcie

Bez używek – czyli zdrowo - FILMY EDUKACYJNE

Bez używek – czyli zdrowo -  FILMY EDUKACYJNE
199,00 zł brutto 161,79 zł netto
ilość - +

Więcej informacji

“Bez używek – czyli zdrowo” to pakiet 3 filmów profilaktycznych, adresowanych do uczniów starszych klas szkoły podstawowej.

Seria filmów “Bez używek – czyli zdrowo” jest próbą pokazania, w jaki sposób można się bawić, spędzać czas, radzić sobie z presją środowiska, ze stresem bez sięgania po substancje psychoaktywne. Obecnie coraz częściej zauważa się, że profilaktyka uzależnień ma na celu nie tylko eliminowanie lub redukowanie tzw. czynników ryzyka, które sprawiają, że młody człowiek sięga po różnego rodzaju substancje psychoaktywne, ale również musi promować tzw. czynniki chroniące. Oznacza to, że profilaktyka uzależnień w nowoczesnym ujęciu – z jednej strony powinna pokazywać konsekwencje zażywania substancji psychoaktywnych, a z drugiej – promować działania alternatywne, czyli takie, które “zastąpią” chęć lub ciekawość sięgnięcia po wszelkiego rodzaju używki. Filmy są propozycją takiego właśnie uzupełnienia tradycyjnego podejścia do przeciwdziałania ryzykownym zachowaniom młodzieży.

 
Filmy:

    Bez używek – czyli zdrowo: “Zdrowy styl życia”
    Bez używek – czyli zdrowo: “Zasady zdrowego żywienia”
    Bez używek – czyli zdrowo:  “Stres – wróg czy sprzymierzeniec?”

Filmy zostały zrealizowane w konwencji filmów popularnonaukowych. Wiedza na temat zdrowego stylu życia, zasad zdrowego odżywiania oraz radzenia sobie ze stresem  została przekazana w rzetelny i atrakcyjny sposób.

 
Filmy zawierają:

Część popularnonaukową (trwającą ok. 15 minut), dwie wypowiedzi ekspertów (łącznie ok. 10 minut) oraz scenariusz lekcji.

Eksperci:

    dr Ewa Tokarczyk – psycholog, wykładowcy Pedagogium − Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie.

    Katarzyna Menclewicz – dietetyk, edukatorka żywieniowa, prowadząca warsztaty dotyczące zdrowego odżywiania skierowane szczególnie do dzieci i młodzieży, członek Stowarzyszenia Edukatorów Żywieniowych “Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”.

 

Opis poszczególnych filmów:

FILM1  Bez używek – czyli zdrowo: “ZDROWY STYL ŻYCIA”

Film pokazujący na czym polega zdrowy tryb życia, koncentrujący się na znalezieniu właściwych proporcji między aktywnością fizyczną i psychiczną, pracą/nauką a odpoczynkiem. W wyraźny sposób została omówiona niemożliwość pogodzenia mody na „bycie fit” z korzystaniem z niebezpiecznych substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, narkotyki czy produkty zawierające nikotynę. W filmie pokazany został zdrowy sportowy tryb życia jako alternatywa do eksperymentowania z substancjami zmieniającymi świadomość.

    film popularnonaukowy (czas trwania ok. 15 minut)
    wypowiedź psychologa skierowana do uczniów (czas trwania ok. 5 minut)
    wypowiedź psychologa skierowana do dorosłych (nauczycieli, rodziców, opiekunów) (czas trwania ok. 5 minut)
    scenariusz lekcji.

 

FILM2  Bez używek – czyli zdrowo: “ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA”

Film prezentujący zagadnienia związane z prawidłowym odżywianiem w wieku nastoletnim. Omówione zostały w nim pojęcia, takie jak „piramida żywieniowa” czy wskaźnik „BMI”. Uczniowie dowiedzą się, w jaki sposób skonstruować odpowiednią dietę, ile jeść i w jakich porach, aby zachować dobrą kondycję psychiczną i fizyczną. W filmie odpowiadamy na pytania – dlaczego niektórych produktów żywnościowych powinno się unikać a inne spożywać w umiarze. Film porusza też problematykę wpływu substancji psychoaktywnych na zdrowie.

    film popularnonaukowy (czas trwania ok. 15 minut)
    wypowiedź uzupełniająca dietetyczki i edukatorki żywieniowej (czas trwania ok. 5 minut)
    wypowiedź psychologa dotycząca alkoholu w kontekście zdrowego odżywiania (czas trwania ok. 5 minut)
    scenariusz lekcji.

 

FILM3  Bez używek – czyli zdrowo “STRES – WRÓG CZY SPRZYMIERZENIEC?”

Film poruszający tematykę radzenia sobie ze stresem w życiu ucznia. Omówione zostały przyczyny powodujące powstawanie stresu i sposoby na jego rozładowywanie. Szczególna uwaga została zwrócona na pokazanie samego mechanizmu stresu, jako czegoś naturalnego, na określonym poziomie – motywującego do działania. W filmie pokazane zostały również niebezpieczeństwa, związane z próbami radzenia sobie ze stresem za pomocą substancji psychoaktywnych.

    film popularnonaukowy (czas trwania ok. 15 minut)
    wypowiedź psychologa dotycząca niebezpieczeństwa radzenia sobie ze stresem za pomocą alkoholu (czas trwania ok. 5 minut)
    wypowiedź dietetyczki i edukatorki żywieniowej dotycząca produktów żywnościowych, które wzmacniają organizm w warunkach stresowych oraz tych, których działanie jest antystresowe (czas trwania ok. 4 minut)
    scenariusz lekcji

 
Licencja na publiczne odtwarzanie
Inni klienci kupujący ten produkt zakupili również

© Pomoce Dydaktyczne. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Oprogramowanie KQS.store